Mýty o bělení zubů

Bělení zubů určitě není věc, které by rozuměl každý laik a každá „babka z ulice“. Proto neřešte, co vám poví vaše kamarádka nebo soused, který nikdy v životě zuby nebělil, má spoustu kazů a škaredé hnědé nezdravé zuby. Raději se poraďte s odborníkem, který tomu skutečně rozumí, vzdělává se v této oblasti pravidelně a akceptuje i nové moderní vědecké poznatky, nebo si přečtěte tento článek.

…A neničí to sklovinu?“ (nejčastější otázka ohledně bělení zubů v laické veřejnosti)

Ne! Neničí. Není to jednoduše chemicky možné. Účinné látky v bělicím gelu pronikají mezi krystaly skloviny a reagují s pigmenty. Pouze přibližně 2 % skloviny zubu jsou organické substance, které spolupůsobí na zabarvení zubu. Zbývajících 98 % jsou krystaly anorganického původu, na které účinné látky nepůsobí. Pokud máte zdravé zuby, netrpíte zjevnými poruchami vývoje skloviny, bělení zubů je pro vás absolutně BEZPEČNÉ. Samozřejmě že si nebudete bělit zuby, které mají kazy, protože kazy je třeba si nejdříve dát do pořádku. Taktéž si samozřejmě zuby nebude bělit člověk, kterému krvácejí dásně, trpí zánětem dásní, nebo se o zuby nestará. Bělení zubů je pro lidí s normálním zdravým chrupem úplně bezpečné a nemá jak poškodit sklovinu, ani vám nepopraská sklovina, ani žádné podobné hlouposti, které se běžně šíří mezi veřejností v laických anonymních internetových diskuzích a podobně. Sklovinu ničí Coca Cola či jí podobné nápoje, které obsahují kyselinu fosforečnou, také citrusové šťávy kvůli obsahu kyselin, ale určitě ne bělení zubů kvalitními a ověřenými produkty…

Bělení zubů přesto nezabírá a je to jen marketing.“

Bělení zubů je samozřejmě účinné. Kdyby bělení účinné nebylo, tak by musela být celá Amerika jeden velký podvod. Na každém kroku tam potkáte člověka, který má bílé zuby. Někteří to sice s bílými zuby možná až přehánějí a mají je až nepřirozeně bílé, ale bělost zubů si při bělení může každý regulovat tak, jak je to pro něho přijatelné. Jednoduše když už jsou zuby tak bílé jak chci, tak dál nebělím. Pokud mně zbyly nějaké pásky na bělení, nechám si je na později a ušetřil jsem.

Dalším důkazem o funkčnosti bělení zubů jsou například i lidé, kteří použili na bělení zubů bělící pásky na zuby Crest, konkrétně jejich obrovské množství pozitivních recenzí na portále heureka.cz. Jsou tam nějaké negativní nespokojené recenze? Nejsou. Bělení pásky Crest jednoduše funguje. Tady je třeba podotknout, že jde o recenze ověřených zákazníků. Takovou recenzi nemůže napsat nějaký anonym, ale jen ten, kdo opravdu bělicí pásky v e-shopu zakoupil a skutečně je používal. Pokud by někomu nezabraly, určitě by rád napsal negativní recenzi, ale nestalo se tak (za poslední 4 roky existence e-shopu Belici-pasky.com). Bělení zubů je účinné. Je výhodné mít bílé zuby. Lidé s bílými zuby jsou hezčí, zajímavější, žádanější a v živote většinou i úspěšnější.

Vybělení zubů přesně o 5 odstínů?

Takto to teda nefunguje. Pokud vám někdo řekne, že se dá při bělení zubů počet odstínů dopředu předpovědět a dokonce přesně odměřit, tak vám lže. Bělení zubů je individuální, výsledky mohou být u každého mírně odlišné. Každý má jiné zuby, jiné genetické předpoklady, jinou životosprávu, jinak se stravuje, jiný věk, atd. Faktorů, které ovlivňují bělicí efekt, je mnoho. Nejlépe se bělí zuby (a tedy se dosahuje i nejlepší účinek), které jsou mladé a časem získaly vlivem barviv z jídla a pití žlutý odstín. Hůře se bělí zuby, které jsou starší a mají šedivý, či dokonce až modravý odstín. U člověka, který má už před bělením poměrně bílý odstín zubů, bude změna počtu odstínů samozřejmě menší než u člověka, který měl před bělením zuby sytě žluté. Takže měřit a dopředu předpovídat vybělení zubů o nějaký přesný počet odstínů je lež.

Zaručené“ domácí recepty na bělení zubů

Na internetu se často v různých diskusních fórech nebo v článcích psaných brigádnickými nevzdělanými mladými „redaktory z domu“ dozvíte, jaké různě „zaručené“ domácí recepty na bělení zubů existují. Často se píše například o bělení sodou bikarbonou. NIKDY to nedělejte. Krystalky sody bikarbony si poškrábete sklovinu zubů. Pokud byste sodu takto používali často, zuby si časem totálně zničíte, protože její krystalky mají ostré hrany.

Jiné laické názory často hovoří o používání citrónové šťávy nebo pomerančové kůry na bělení zubů. Citrusy obsahují kyseliny, které leptají sklovinu a zvyšují výskyt zubního kazu, takže toto raději také nezkoušejte. Pravda je taková, že po snědení citrusového plodu nebo po vypití pomerančového džusu byste si neměli alespoň 30 minut umývat zuby, abyste nenapomáhali rozleptávání skloviny zubů kyselinami z těchto citrusů usazenými na sklovině. Neřku-li ještě si naschvál zuby potírat těmito kyselinami, to by bylo opravdu velmi hloupé.

Jinde se dočtete, že je třeba jíst jahody nebo žvýkat špenátové listy, abyste měli bílé zuby. Kdyby to bylo tak jednoduché, bílé zuby by měl už dávno každý. Jahody patří mezi červené ovoce a špenát je též potravinou, které je třeba se během bílé diety vyhýbat. Jejich účinek tedy není bělicí, ale přesně opačný.

Bělení zubů je potřebné opakovat, jinak se barva zubů zase vrátí.“

Také toto je jen mýtus. Samozřejmě, časem se usazováním barviv zuby mohou zabarvit, závisí to i na vaší stravě, životosprávě a péči o zuby. Ale lidem, kteří už jednou zuby bělili, většinou stačí po nějaké době použít kvalitní bělicí zubní pastu a bílý odstín se takto dá udržet někdy i více než dva roky. Po bělení zubů doporučujeme používat dlouhodobě zubní pastu Crest 3D White BRILLIANCE nebo jinou zubní pastu značky Crest, neboť tyto pasty jsou svojí kvalitou opravdu výjimečné a výborně průběžně odstraňují ze zubů nová barviva. Nedovolí tak zubům se zabarvovat a bílý odstín udrží bez problémů.

Pokud vás zajímají i další mýty o bělení zubů nebo se nás chcete na něco zeptat, klidně se s námi spojte přes Facebook bělících pásků Crest a otázky vám zodpovíme.

Chcete-li zuby opravdu bezpečně a účinně vybělit, sáhněte po oblíbené americké kvalitě, kterou jsou bělící pásky Crest. Kupujte pouze originály z ověřeného e-shopu Belici-pasky.com. Koupí pásků od pochybných prodejců se vystavujete velkému riziku, že naletíte na levné a neúčinné fejky dovezené z čínských portálů. Pásky Crest se vyrábějí přímo v USA, nikoli v Číně. Doporučujeme kupovat jen originály, hlavně kvůli jejich kvalitě a bezpečnosti. Originál a kvalita samozřejmě něco stojí, ale ten efekt stojí za to. 🙂

Mýty o bělení zubů